16WKC (World Kendo Cup – Mistrovství světa kendó) se konalo od pátku 29.5.2015 do neděle 31.5.2015, pod záštitou Mezinárodní federace kendó. WKC se koná jednou za tři roky od doby, kdy se první konalo v Tokiu v roce 1970 v Nippon Budokanu. Od té doby se každé WKC účastní více závodníků z více zemí, a jsou čím dál kvalitnější a lepší.
Když se konalo první WKC, účastnilo se ho pouze 17 zemí a regionů. Nicméně na 15 WKC v Novaře v roce 2012, už to bylo 48 zemí a regionů . Japonsko bylo vybráno hostit 16WKC na valné shromáždění FIK (Mezinárodní federace kendó), které se konalo v Itálii v roce 2012. WKC se konalo v Japonsku třikrát: první v Tokiu, čtvrté v Sapporu, a desáté v Kjótu. Japonsko hostí 16 WKC po 18 letech od poslední. Vzhledem k tomu, že se tak jako první WKC i toto se konalo v Tokijském Nippon Budokanu, motto pro přípravu tentokrát bylo „jít zpět k základům.“
16 WKC se účastnilo celkem 56 zemí. Celé mistrvoství bylo možné sledovat i na internetovém uStreamu umístěním pohledů 4 kamer na oficiálních stránkách. I když bylo těžké zápasy sledovat vzhledem, k 7 hodinovému posunu a to zejména v pátek, je možnost on-line přenosu výborným způsobem, jak přiblížit kendó a další japonská budó lidem. Těžko se mainstreamová média budou zajímat o něco víc, než komerčně atraktivními a penězi překypujícími sporty.
Pro japonské závodníky muselo být domácí prostředí nesmírně motivující, ale zároveň muselo být velice těžké zvládnout takovou atmosféru. Většinou je domácí prostředí a plné tribuny hodně psychicky náročné. Japonci však nezaváhali a výsledky jednoznačně ukazují, jak dobře to zvládli. Ale nebylo to jen o domácím prostředí. Každý ví, jak velcí jsou jejich rivalové Korejci. Na každém MS vidíme velmi těžké a atraktivní zápasy, mezi těmito nejlepšími zeměmi v kendó. Ale vidíme to i v průmyslu, politice atd. Proto musela být korejská motivace pokusit se porazit Japonce na domácí půdě obrovská. Japonci však jednoznačně zavládly a ukázali, od koho se svět kendó učí:
Men’s Individual / 男子個人戦
1st place TADAKATSU AMISHIRO – JPN2
2nd place YUYA TAKENOUCHI – JPN8
3rd place MAN UK JANG – KOR6
3rd place HIDEHISA NISHIMURA – JPN6
Women’s Individual / 女子個人戦
1st place MIZUKI MATSUMOTO – JPN8
2nd place YUN YUNG HU – KOR8
3rd place BO KYUNG WON – KOR7
3rd place YUKIKO TAKAMI – JPN2
Women’s Team / 女子団体戦
1st place JAPAN JPN
2nd place KOREA KOR
3rd place UNITED STATES OF AMERICA USA
3rd place BRAZIL BRA
Men’s Team / 男子団体戦
1st place JAPAN JPN
2nd place KOREA KOR
3rd place HUNGARY HUN
3rd place UNITED STATES OF AMERICA USA
Právě u poslední kategorie mužských týmů bych rád upozornil na fantastický úspěch Maďarska. Maďaři obhájili svoje 3 místo na 16. MS kendó z předchozího Mistrovství světa kendó v r. 2012. Je to také díky nim podruhé, kdy někdo ze střední a východní Evropy vůbec kdy na MS kendó získal jakoukoli medaili. Mimo maďarské reprezentace tento úspěch nikdo nemá. Znamená to stabilní formu Maďarska a potvrzení jejich úrovně kendó. Měli by jsme se jejich příkladem motivovat i u nás a studovat proč jsou tak dobří.
I tak bylo na jejich semifinálovém zápase s Japonskem vidět, jak obrovský je rozdíl mezi nimi. Japonci je převyšovali takřka o jednu výkonnostní třídu. Japonci šli jasně za zlatem a vítězstvím 5:0 na zápasy a 10:1 na ippony, dali najevo, kdo bude bojovat s Koreou o zlato, která mezi tím porazila USA. Ve čtvrtém zápase dokonce Japonec bodoval bodnutím cuki.
Finále Japonsko – Korea bylo z japonské strany opatrné ale jisté kendó. Naštěstí se obešlo bez pravidelných korejských porušování etikety a jasně najevo dávanými nesouhlasy s rozhodnutími rozhodčích. Po prvním zápase, kdy Japonci vedli 1:0 přišel druhý a korejské vítězství 2:1. Zápasy byly ale plné wakare, tedy pokynů rozhodčích aby závodníci odešli z cubazeriai do kamae a bojovali. Dokonce padlo i jedno hansoku na japonskou stranu. Halvní rozhodčí měl snahu dát ještě jednu, ale po poradě rozhodčích k tomu nedošlo. Přes obrovský korejský tlak a snahu zvítězit skončilo finále těsným poměrem na zápasy 2:1 ve prospěch Japonska.
Japonsko se tak stalo po právu opět vítězem umění meče kendó, které od něj pochází. Pouze jednou v celé historii MS se stalo, že vyhrál někdo jiný. Bylo to na 13WKC v roce 2006, kde vyhrála Korea, potom co Japonsko trochu laxním zápasem prohrálo s USA a skončilo až na 3.. místě.
Tomáš Kyncl