7. mezinárodní budo camp Modra 2011
Od 1. 7. 2011 do 5. 7. 2011 proběhl ve slovenském městečku Modra 7. mezinárodní budo camp. Akce se konala v krásném areálu Strednej vinársko-ovocnárskej školy, tedy mezi vinicemi. Akci jako již tradičně pořádájí oddíly Kobudo Kai a IOGKF Dojo Slovakia. Letos to bylo podruhé, co jsme měli šanci se této akce na pozvání pořadatele zúčastnit. Moje maličkost pak byla požádána kolegy z partnerského oddílu Hikari dojo o vedení a pomoc při cvičení iaidó a kendó.
Akce se pravidelně účastní asi cca 100 vyznavačů různých japonských a okinawských bojových umění, především kobudo a okinawských stylů karate. Možnost se této akce účastnit využívají i slovenští kolegové s meči a vytvářejí tak „sekci“ tradičních zbraní Japonska jako je iaidó, džódó a kendó.
Jakýkoli zájemce má možnost se v rámci této akce věnovat jakémukoli bojovému umění a vyzkoušet si tak to, co sice aktivně necvičí, ale zajímá ho to. Program je velmi bohatý.
Budíček letos začal v 6:00. Od 6:30 pak následoval 30minutový zazen. Minulý rok jsme praktikovali 2×30 minut oddělených meditací za chůze – kinhin. Letos stačilo 30 minut, následné volné cvičení vydatně nahradilo chybějící 30minutovku. Od 7:00 (někdy jsme se ze zazenu probrali i v 7:10 nebo 7:15…) následovalo volné cvičení. Na „snídaňovém menu“ tak byla možnost iaidó, džódó kata ve dvojicích i samostatně, kendó kata anebo třeba i velmi potřebný strečink. Tato ranní nálož skončila v 8:00 snídaní a od 9:00 začalo dopolední menu.
Od 9:00 do 11:00 následovalo iaidó, zaměřené prioritně na ZKNR Seitei iai kata. Jelikož jsme tam až na jednu výjimku byli všichni pokročilí, věnovali jsme se procvičování konkrétních problematik v kata. Opět jsem sestavil program ve stylu „co neodcvičíš to neukecáš“, takže žádné seminářové vyprávění, ale dvě hodiny intenzivního cvičení. Po iaidó cvičení se hned třetina kolegů převlékla do bógu a zbytek zůstal věrný 125cm dlouhé holi džo a do 13:00 tak probíhal dělený trénink, i když v jednom dojo. V pohodě jsme se vešli a nijak jsme si nevadili. Letos mi přes víkend v iaidó pomáhal i kolega Michal Kolísek (4. dan iaidó, 3. dan dźódó) ze Shinbukanu Vyškov a v dźódó byl hlavní vyučující.
Po obědové pauze, která trvala od 13:00 do 15:00 následoval další maraton cvičení, a to až do 19:00. Odpolední část iaidó byla zaměřena na koryú, soubory kata starých škol. Sešli ze zde zájemci dvou korjú – Musó šinden rjú a Tamia rjú. Dvouhodinovka byla víceméně individuálním cvičením, kde jsme si vzájemně pomáhali v konzultacích jen v rámci svých škol. Kolegové, kteří ještě nebyli na úrovni, kdy je možné se věnovat koryú, se věnovali s naší pomocí ZKNR Seitei iai kata. Na konci této časti bylo vždy enbu – ukázka. Po 5ti sestavách kata zacvičil každý, a tak bylo možné vidět i jinou školu než svoji a sledovat jak se všichni postupně zlepšujeme.
Po iaidó opět následoval až do 19:00 dělený trénink dźódó a kendó. Pouze předposlední den jsme v rámci překonání krize stanovili na odpolední část volné cvičení nebo relax. I přesto bylo dódžó plné.
Druhý den, tedy v sobotu, proběhlo v centrálním dódžó za přítomnosti všech, představení jednotlivých bojových umění. Šlo vlastně o sebou sama komentované ukázky, kdy jednotlivý vyznavači stylů prováděli ukázky a představovali tak svým kolegům některé techniky a základní principy. Viděli jsme tak několik druhů kobudo, okinawského karate a dokonce nově i wing-tsun. My jsme zase na oplátku představili svoje budó. Vše pozorně sledoval i nejvyšší technický stupeň zde, tím byl Raoul Vogel (Rakousko), 6. dan IOGKF, šéfinstruktor pro Rakousko. Sám sensei pak provedl bezchybnou ukázku okinawského karate. Sledovali jsme při ukázkách jeho práci a používání hara a naprosto nás jeho umění fascinovalo. No ohledně použití hara se máme stále moc co učit…
Na závěr nesmím opomenout i další náležitosti. O naše žaludky se výborně staral tým kuchařek střední školy, který i vegetariánům připravoval výborné pochoutky. Večerní relaxace a delší debaty o bojových umění pak probíhali v přijemných hospůdkách.