
Předchůdcem iaidó (居合道) je bojové umění iaidžucu (居合術 – umění tasení meče), které vzniklo z nutnosti okamžitě reagovat bojovou akcí během denního života samuraje. Iaidžucu má spíše obranný charakter, na rozdíl od útočného kendžucu (剣術 – umění meče). Cílem iaidžucu bylo rychle tasit meč a porazit nepřítele. Postupně se měnily cíle tohoto umění a metody zabíjení se změnily v metody seberozvoje, sebezdokonalování a v úsilí pomoci v tomto snažení co nejširší veřejnosti. Iaidžucu se tak pomalu měnilo v iaidó.

Přijďte cvičit mezi nás!
Náš nábor je určen pro všechny zájemce od 16 let výše. (v případě nižšího věku to s námi konzultujte).
Cvičíme v tělocvičně ZŠ Meteorologická 181/2, Praha 4 Libuš.

Je iaidó vhodné pro mládež a jak?
- Iaidó má vysoce výchovný aspekt pro mládež
- Učí sebedisciplíně, systematičnosti, samostatnosti, schopnosti se vzdělávat
- Zlepšuje soustředění
- Iaidó pomáhá rozumět autoritám a vztahům učitel – žák
- Upevňuje zdraví
- Rozšiřuje obzory a může pomoci při volbě budoucího povolání v zahraničních firmách

Pozitivní stránky tréninku iaidó v dnešní době pro dospělého
- Zvýšení odolnosti proti stresu
- Zbavení se stávajícího stresu
- Rapidní nárůst schopnosti se soustředit
- Upevnění zdraví
- Setkávání se s dobrou partou lidí
- Nalezení životní cesty a filozofie na dlouhou dobu
Náborové tréninky jsou zdarma a konají se každé pondělí a středu. Cvičení začíná ve 19:00 a končí ve 21:00. Přijďte o 15 minut dříve, abyste se mohli pohodlně převléct. Ke cvičení Vám stačí sportovní oblečení, pokud jste již cvičili nějaké japonské bojové umění, můžete přijít v gi. Cvičíme naboso. Vše ostatní Vám vysvětlíme a vybavení Vám půjčíme. Tréninky vede Tomáš Kyncl, 6. dan iaidó, 5. dan kendó. Těšíme se na vás!
KURZOVNÉ
Součástí kursovného je členství v České federaci kendó a pojištění v případě úrazu při sportu. Současně cvičící manželé platí snížené kursovné. Rodič cvičící s dítětem má zvýhodněné kursovné.

Více o iaidó
Iaidó se cvičí nejprve s dřevěným mečem bokutó, později se přechází na kovový meče iaitó a pokud cvičenec dostatečně dobře ovládá iaitó, může přejít na ostrý meč (šinken), katanu. Je však třeba mít na paměti, že katana je opravdu velmi ostrá. Přestože se dnes šíří různé jiné názory, je postupný systém výuky bokutó-iaitó-šinken v Japonsku standardní v drtivé většině dodžó.
Je rozhodně dobré poslouchat a následovat výuku svého učitele. Chybou dnešní doby je příliš dostupných informací (zejména přes internet) i začátečníkům bez zkušeností, kteří cvičení chápou pouze intelektem a nemají zažitou duševní a fyzickou zkušenost. Cesta iaidó je cesta rozvoje mysli a ducha skrze fyzické cvičení vlastního těla a mysli a techniky meče. Je třeba věnovat mnoho času a mentálního i fyzického úsilí k dosažení tohoto cíle.
Vnějším cílem iaidó je dovednost tasení a ovládání meče. Vnitřními cíli jsou harmonie s přírodou, vesmírným principem a sebezdokonalení. Současné iaido je tedy prostředkem duševního rozvoje. „I“ v iaidó odkazuje na existenci těla a ducha, „ai“ na přizpůsobivost obou při změně situace a „dó“ na umění, které se stává cestou života.


Cvičení s mečem v iaidó zahrnuje:
- přípravu
- umění tasení meče z pochvy (saja) – nukitsuke
- zabití soupeře jedním úderem meče (kiritsuke)
- střepání krve z ostří (čiburi)
- vrácení meče do pochvy (nótó).
Důležitými prvky v začátcích cvičení jsou správné držení a pohyby s mečem vsedě a vestoje, překračování, posuny nohou a obraty a ovládání mysli. Vše prováděné s důrazem na formu – tedy pomalu, bez použití síly a rychlosti. Rychlost a síla následuje správnou formu.
Tradiční formy jsou známé jako kata. Důraz na pomalé provádění technik by se začátečníkovi mohl zdát nepochopitelný. Je zde ale snaha vyčistit techniku od všech pohybů, které při provedení nemají být, čímž se sama technika zrychlí. V rychlém pohybu seku již nejsme schopni vnímat detail techniky a při rychlém tasení a seku provádíme pohyb opravdu tak, jak jsme se ho doposud naučili, tzn. se všemi zažitými chybami. Proto je pomalé cvičení a hluboké soustředění na každý detail tak důležité a v budoucnu může rozhodnout o celkovém úspěchu akce.