O víkendu 9.1. – 11.1.2015 se v polské Poznani konal první mezinárodní seminář spojený s 1. kolem 6. ročníku Polského národního poháru iaidó. Vedení semináře se ujal Andy Watson sensei 6. dan iaido, 6. dan džódó z Anglie. Z organizačních důvodů nemohl náhle dorazit Momyiama sensei (7. dan renši), původní vedoucí semináře, ale Watson sensei se vedení ujal s precizností a zodpovědností jemu vlastní.
Z Čech vyrazila výprava ze dvou tradičně mezinárodně nejaktivnějších dojo v ČR, tedy Kensei a Nozomi. Z Kensei jmenovitě Tomáš K. (autor článku a vedoucí výpravy i Kensei), Zuzna N., Přemek K., Honza H., Petr Š. Z Nozomi pak Pája Š., a Pavel T.. Dva letouny vyrazily každý v jiný čas a trochu jinou cestou, ale oba kapitáni letu již brzy hlásili pasažérům i posádce ať zůstanou připoutáni a nepohybují se po kokpitu, vzhledem k vysokým turbulencím v letové hradině. Náhlé poryvy větru posouvaly naše troje tu vlevo, tu vpravo náhle, klidně i o metr. Nakonec ale obě posádky „Kamikaze Airlines“ dorazili do Poznaně.
Brzy ráno v 10:00 🙂 začal seminář úvodem a přivítáním. Organizátoři přivítali Watson senseje, včetně dalších učitelů se stupni 5. dan, mezi které jsem spolu s Adamem a Michalem z Polska patřil i já. Na úvod nám sensei doporučil poměr cvičit/učit asi na 80/20%, z čehož jsme rádi udělali našich 90/10%. Po pravidelných poradách šugo, kde jsme každý pod dohledem senseje, předváděli kata ZKNR seitei iai, zbývalo kolem 20 minut volného cvičení pro kažkou kata, což bylo velmi dobré. Měli jsem dost prostoru procvičit každé téma.
Watson sensei se zaměřil podle rad a přání Momyiama senseje na práci nohou. Netrávili jsem čas zbytečným vasvětlováním detailů a příběhů, které již všichni mají znát. Zabývali jsem se opravdu problematikou efektivního pohybu v technice a práce nohou. Neméně času jsme věnovali i správnému timmingu jednoručních technik nuki-cuke, ale i obouručních kiri-oroši. Pro názorné ukázky si sensei vytahoval z řad cvičíchích jednotlivce i dvojice, trojice a postupně je uváděl na vyšší úroveň cvičení vhodnými metodami. I vidět jak se někdo před vašima očima zlepší o 100% vede k tomu, že i vy se zlepšíte v dalším cvičení, hned po hadžime.
Na závěr sobotního dne jsme stihli 1. kolo Národního poháru iaidó Polska. Vzhledem k času a počtu účastníků (celkem asi 110) zvolil sensei velmi tvrdou verzi soutěže. Tedy Enbu Taikai. To znamená, že cvičí celá kategorie všech účastníků najednou sestavu 5. kata včetně reihó a komise rozhodčích vybere v tu chvíli jen jediného vítěze. Tato metoda je náročná jak pro cvičící, tak zejména pro rozhodčí. Kdo chce zvítězit musí opravdu předvést výrazně lepší iaidó, aby uspěl v davu ostatních. Tato metoda je asi nejblíže souboji, pouze jeden přežije. Začínala naše skupina 5. dan, kde rozhodnutí provedl sám Watson sensei a potom jsme posílili pozice rozhodčích pro kategorii 4. dan a ti také po svém výstupu zasedli v řadách rozhodčích. V této skladbě již panel rozhodčích zůstal až do konce, tady kategorie mudan.
Z naší výpravy se velmi dařilo Honzovi H.z Kensei a v jedné z nejpočetnější kategorii mudan zvítězil právě on.
V neděli jsme pokračovali další částí semináře, který trval až do 14 hodin, jen s malou pauzou na pití. Procházeli jsme všechny kata i speciální cvičení. Po mém neúspěšném pokusu vstoupit do řad japonských „hlídačů vody“ (Yaxxza), který bohužel sledovalo při kata Ganmen-ate celé osazenstvo semináře, jsem se omezil již jen na práci nohou a postojů v kata… (vybral jsem špatný prst…)
Po 14:00 následovaly již jen zkoušky na tech. stupně dan, ale jen velmi krátké. Nebylo potřeba mojí pomoci, tak jsme se po rozloučení převlékli a kupodivu, snad poprvé ještě za světla vyrazili ze semináře zpět. Již se těšíme na další semináře v Evropě.
Pro Kensei web Tomáš Kyncl