
Předchůdcem kendó je bojové umění kendžucu (umění boje s mečem ve smyslu technik pro zabití – setsunin-tó, meč beroucí život), které vzniklo v Japonsku v dávných dobách jako součást denního života samuraje. Dnešní kendó má zejména sportovní a výchovný charakter (katsudžin-ken, meč život dávající), na rozdíl od útočného kendžucu. Cílem kendžucu bylo porazit nepřítele v otevřeném souboji v tradičním japonském oděvu samurajů (nebo jakkoli by se případně samurai vyskytl s této situaci), nebo bitvě ve zbroji joroi. Postupně se měnily cíle tohoto umění a metody zabíjení se změnily v metody seberozvoje, sebezdokonalování a v úsilí pomoci v tomto snažení co neširší veřejnosti. Kendžucu se tak pomalu měnilo v kendó.

Přijďte cvičit mezi nás!
Kendó, doslova cesta meče, je japonské bojové umění šermu, jehož historie sahá do 12. století mezi japonské válečníky, samuraje.
Moderní podoba kendó představuje plnokontaktní, ale bezpečný způsob boje s bambusovým mečem v lehké zbroji.
Kendó je vhodné pro děti, mládež i dospělé a získalo si značnou oblibu i mezi ženami.
Náš nábor je určen pro všechny zájemce od 7 let výše.

Je kendó vhodné pro děti a mládež a jak?
- Kendó má vysoce výchovný aspekt pro děti
- Učí sebedisciplíně, systematičnosti, samostatnosti, schopnosti se vzdělávat
- Zlepšuje soustředění, může pomáhat při hyperaktivitě
- Kendó pomáhá rozumět autoritám a vztahům učitel – žák
- Zvyšuje fyzickou kondici
- Upravuje tělesnou váhu
- Upevňuje zdraví
- Rozšiřuje obzory a může pomoci při volbě budoucího povolání v zahraničních firmách

Pozitivní stránky tréninku kendó v dnešní době pro dospělého
- Zvýšení odolnosti proti stresu
- Zbavení se stávajícího stresu
- Zvýšení fyzické kondice
- Úprava tělesné váhy
- Upevnění zdraví
- Setkávání se s dobrou partou lidí
- Nalezení životní cesty a filozofie na dlouhou dobu
Všechny věkové kategorie cvičí na naší základně v tělocvičně ZŠ Meteorologická 181/2, Praha 4 Libuš. Zde cvičení začíná každé úterý a čtvrtek v 19:00 a končí ve 21:00. Přijďte o 15 minut dříve, abyste se mohli pohodlně převléct. Ke cvičení Vám stačí sportovní oblečení, pokud jste již cvičili nějaké japonské bojové umění, můžete přijít v gi. Cvičíme naboso. Vše ostatní Vám vysvětlíme a vybavení Vám půjčíme.
Náborové tréninky jsou zdarma a konají se každé úterý a čtvrtek. (v Případě dětí v pondělí na zmíněné adrese).Tréninky vede Tomáš Kyncl, 5. dan kendó, 6. dan iaidó.
KURSOVNÉ
Rodič cvičící s dítětem má zvýhodněné kursovné. Současně cvičící manželé platí opět snížené kursovné. Součástí kursovného je členství v České federaci kendó a pojištění v případě úrazu při sportu.
Těšíme se na vás!
Více o kendó
Koncept a cíle kendó, jak jsou definovány Celojaponskou federací kendó, 1975,
Cílem kendó je:
Formovat mysl a tělo, zušlechťovat silného ducha a správným a přesným cvičením usilovat o zdokonalení se v umění kendó, ctít lidskou laskavost a čest, stýkat se s ostatními s upřímností a vždy usilovat o zušlechtění sebe sama. Takto bude člověk schopen milovat svou zemi a společnost, přispět k rozvoji kultury a napomoci míru a štěstí mezi všemi lidmi.

V dnešní době se jedná se o velmi akční, rychlé bojové umění. Jeho zastřešující organizací je Celojaponská federace kendó (Zen kendó nihon renmei – ZKNR) a na mezinárodní úrovni pak Mezinárodní federace kendó (IKF) se svými kontinentálními federacemi, kterou pro Evropu představuje Evropská federace kendó (EKF). V České republice je jedinou zastupující organizací Česká federace kendó (ČFK), jejímž plnohodnotným členem samozřejmě jsme. Kendó se cvičí nejprve s dřevěným mečem bokutó, při kterém si adept osvojuje základní techniky zásahu na patřičné části těla (Bokutó ni yoru kendó kihon waza keiko hó) . Tento složitý název v sobě skrývá poměrně ucelený nekontaktní a jednoduchý koncept technik používaných v kendó, který se v Japonsku vyučuje již od prvních krůčků dětí (cca do 13 let). Následně se vyučují kata (Zen kendó nihon renmei kendó kata). Jedná se o sestavy původních technik kendžucu několika stylů, dnes však změněných k nepoznání. Dá se říci, že slouží k pochopení vyšších principů, než jsou technické. Mnohem více, než u Bokuto ni yoru kendó kihon waza keiko hó je zde kladen důraz na vzdálenost (maai) a načasování (ma). V pokročilém stádiu vývoje cvičence se pak mohou cvičit s imitacemi cvičných mečů s tupým ostřím (habiki). Nejpokročilejší učitelé (sensejové) pak cvičí i s ostrými meči.
Souběžně s výcvikem kat se cvičí s bambusovou obdobou skutečného meče, šinajem, která je hlavním nástrojem pro provádění technik v kendó. Nejprve se cvičí stejné základní techniky jako v kihonu a katách, nicméně již s kontaktem na soupeřova chráněná místa ochrannou zbrojí bógu. Později se přechází na cvičení v ochranné zbroji bógu a další pokročilejší techniky, jako je volný boj (džigeiko) a zápas (šiai).
Je rozhodně dobré poslouchat a následovat výuku svého učitele, kopírovat jeho techniku a postupy. Chybou dnešní doby je příliš dostupných informací (zejména na internetu) i začátečníkům bez zkušeností, kteří cvičení chápou pouze intelektem a nemají zažitou duševní a fyzickou zkušenost. Cesta kendó je cesta rozvoje mysli, ducha a těla skrze tvrdé a náročné fyzické cvičení vlastního těla, mysli a techniky meče. Je třeba věnovat mnoho času a mentálního i fyzického úsilí k dosažení tohoto cíle. Dá se říct, že to je kvalitní systém cvičení pro celý život.
