Nozomi iaidó Taikai je akce, která má v ČR tradici od roku 2009 a pořádá jí hradecký oddíl Nozomi. O d té doby se koná každoročně, jen s výpadkem z důvodu neúčasti v r. 2014. Po určitém hledání  smyslu, s organizátory, se v r. 2013 tento turnaj zaměřil výhradně na týmovou soutěž iaidó.  Tím se stal jediným takovýmto turnajem v ČR (kromě Kensei taikai, kde jsou i týmy), který je zaměřen výhradně na týmovou soutěž. V iaidó je podobně jako v jiných budó týmová soutěž považována za „královskou“ disciplínu, z mnoha důvodů. Jedním z nich je např. spolupráce v týmu, schopnost podpory, kompromis mezi tím co umím nejlépe já a tím co potřebuje tým atd.

Letos se na tomto turnaji sešlo 8 týmů. Nozomi postavilo 4, Kensei 2, ShinBuKan z Prahy 1 a polský Renshinkan 1. Mohlo by jich být více, ale díky nemocím a zraněním měl Kensei a Renshinkan o jeden tým méně. Škoda, že je z mého pohledu česká iaidó základna stále chladnější a línější podporovat a rozvíjet domácí akce. Soutěž patří k jednomu z pilířů v rozvoji v tradičních budó.  A podporovat domácí akce a domácí oddíly je základ. Zejména, pokud potom někdo čeká podporu sám…

Akce začala již v pátek v 18:00, kde jsem provedl první oficiální školení rozhodčích iaidó v ČR i v teoretické části znalostí. Školení jsem zaměřil již od 2. Danu, i když na soutěži vlastní rozhodovali až úrovně 3. Dan a vyšší. U nižší kategorie jsem školení uvažoval pouze jako úvod do problematiky a hlavním bonusem pro 2. Dany bylo získat detailní informace o iaidó, ale i o práci šinpan.  Školení se odehrávalo ve třídě školy Sever. Snažil jsem se vytvořit chybějící část školení i na mezinárodních úrovních a tou je teoretická znalost pravidel soutěží  i škol, ve kterých se soutěží, v tomto případě ZKNR Seitei iai. Použil jsem prezentaci na projektor s tím, že účastníci jí měli k dispozici v tištěné podobě. Součástí bylo i cvičení šinpan waza, správných pozic signalizace a výslovnosti povelů. To chybí rozhodčím jak na domácí, tak mezinárodní úrovni.  Závěrem školení byl písemný test z pravidel pro šiai a šinpan a také z ZKNR příručky. Výsledky a zkušenosti budu konzultovat s EKF učiteli.

Druhý den v sobotu začalo taikai cvičením rozhodčích a soutěžících. Následovalo 30 minut cvičných zápasů pro doškolení rozhodčích z předchozího dne. Kolem 10:00 začala vlastní soutěž nástupem, úvodním slovem vedoucího Nozomi Romana Záhory, ředitele soutěže Pavla Tomeše a mě jako hlavního rozhodčího.

Počtem 8 týmů se opakoval systém soutěže z roku 2013 – každý s každým. Vlastně to byl jeden velký osmičlenný pool, kde organizátor v PC zapisoval výsledky zápasů a hned bylo aktuálně jasné kdo na tom, jak je. Systém každý s každým tak dovolil velmi intenzivní celodenní trénink, kdy bylo hodně prostoru v dalších zápasech pro zlepšení. Po mých radách kapitánům týmů (taišo) jak se starat o tým a jak ho zlepšovat došlo k ještě většímu nárůstu kvality a rozhodčí to měli opravdu ještě těžší.

Soutěž rozhodovalo 9 rozhodčích. V systému jsem úmyslně dovolil závodit i rozhodovat. Systém, který je např. v českém kendó běžný je v iaidó většínou buď nepovolený anebo probíhá tak, že kategorie, kde jsou rozhodčí odsoutěží jako první a potom začnou další. Toto není v týmu možné a tak jsem uvítal i poznatek z kendó, jak moc je náročné rozhodovat i závodit v jedné soutěži. Je to dobrá škola, která sice může mít vliv na danný výkon, ale má mnoho přínosů. Například kontakt s iaidó z obou stran. Může to jedinci dovolit hlubší pochopení iaidó a větší zlepšení v jednom dni.

Soutěž trvala skoro do 18 hodin. Po ní následovalo krátké zhodnocení od rozhodčích a následné předání cen. Mám velkou radost z toho, že jeden z našich týmů Kensei Nobunaga dosáhl na 1. Místo soutěže.

Celkové výsledky na medailových místech:

  1. Kensei Nobunaga           Kloz Jiří, Maier Jan, Nousková Zuzana
  2. Nozomi 1 Eichker Miloš, Tomeš Pavel, Vebersik Jan
  3. Renshinkan Mastalerz Mateusz, Jasinska Anna, Krzykawiak Karolina

BFS         Mertlik Filip        Nozomi

I náš druhý tým Kensei Musashi ve složení: Aleš Hübl, Ondra Vaněk a Honza Hora bojovali skvěle. V celkovém pořadí skončili na 4. místě.

Fotogalerii naleznete zde…

Kensei IFacebook

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace