O víkendu, konkrétně v sobotu 29.6.2013 se konal 4. ročník pravidelné iaidó soutěže pořádané naším oddílem Kensei, Kensei iaidó taikai. Soutěž vznikla před 4. roky v době, kdy Kensei ještě neměl lidi schopné soutěžit. Učili jsem se tedy vše od počátku a od základů, tedy o jejich pořádání. Tato skutečnost se však již změnila a Kensei letos bojoval, tak jako minulý rok. Minulé ročníky byli i bohaté na mezinárodní účast. Letošní rok jsme se bez ní bohužel museli obejít. To je sice škoda, ale naše účast byla i tak silná. Na celkovém počtu 36 adeptů iaidó se podílely funkční oddíly ČFK, kteří se aktivně podílejí na životě ČFK a pravidelně jezdí na akce iaidó doma i v zahraničí. Tentohráte to bylo (psáno dle největší vzdálenosti od Prahy), Šinbukan Vyškov, Kokki dódžó České Budějovice, Nozomi dódžó Hradec Králové, Budó Plzeň, SKBU Šinbukan Praha a pořádající o.s. Kensei.

Jelikož jsme byli schopni zrealizovat 2 šiaidžó, proběhla soutěž jednotlivců i týmů dokonce v jednom dni. Bylo to jistě náročné na organizaci, ale hlavně na rozhodčí. Soutěž začala kategorií jednotlivců 3. dan, takže mohli spatřit ostatní účastníci to nejlepší, co bylo a pořadu dne a zároveň se tím po skončení kategorie rozšířil panel rozhodčích o další 3. členy. Celkově jsem tedy měli k dispozici 3 osoby se 4. danem a 3 se 3. danem. Díky tomu se další kategorie mohli odehrát na dvou šiaidžó. Méně početné kategorie 1. a 2. dan se odehráli hned vzápětí po 3. danech. Nejpočetnější kategorie mudan trvala asi 120 minut. Po skončení všech kategiríí až do seminifinálových bojů, následovala přehlídka všech finále. Postupně od kategorie mudan až po nejvyšší kategorii 2. dan. Kategorie 3. dan byla na počátku dne odzávoděna celá, tedy až do finále, protože činnost rozhodčích je velmi náročná a vyčerpávající, provést finále po několika hodinách na židli rozhodčích by bylo téměř nemožné ve vysoké kvalitě. A tak jsme viděli nejprve souboj dvou nejlepších nositelů 3. danů v ČR, členů reprezentace ČR a to Pavlu z Nozomi dódžó a Pepu z SKBU Šinbukan.A dali ostatním opravdu dobrý příklad pro rozvoj svého iaidó. I během dalších finále se bylo na co dívat. Zejména pak v kategorii mudan, kterou zcela ovládl domácí Kensei. V kategorii 2. dan jsem pak viděli skvělý souboj dvou členů reprezentace ČR a to Vaška z SKBU Šinbukan dódžó a Kristíny z Kokki dódžó, která dlouhodobě působí v Anglii v několika velmi kvalitních dódžó pod vedením sensejů 7. dan a účastní se mnoha národních seminářů Anglie pod vedením vysokých stupňů.

Po kategorii jednotlivců následovala pauza 30 minut. Po ní následovala ukázka 5 kata iaidó všech rozhodčích. Předvedli jsem 2 kata koryjú a 3 kata Seitei iai. Všichni jsme se snažili ukázat to nejlepší čeho jsme schopni, abychom byli dobrým příkladem iaidó a také abychom povzbudili účastníky do dalších bojů v kategorii tým.

Kategorie tým s sebou nese možnost zvítězit a odvést si na jeden rok putovní cenu, samurajskou helmici kabutó. Proto jsou podmínky těžší, než obvykle. První věcí je, že je nutné, aby všichni členové týmu byli z jednoho dódžó. Díky některým snahám toto obejít, bude tato skutečnost zařazena i do pravidel pro rok 2014 a dále. Úkolem putovní ceny je ukázat týmového ducha. Je to dost vzácná cena a zájmeci o ní by měli prokázat, že jí opravdu chtějí získat v týmovém duchu. V iaidó se v kategorii tým závodí v počtu čtyř. Tři členové jsou aktivně cvičicí v jednom zápase a jeden je náhradník, nasaditelný kdykoli před zápasem týmu, nebo při zápase během zranění jednoho ze členů. Dalším těžkým aspektem korespondujícím s duchem putovní trofeje je skutečnost, že v týmové kategorii nejsou na Kensei taikai pooly, přípravné skupiny. Soutěž je rovnou K.O. Zájemci jsou losování do pavouka a kdo prohraje končí se soutěží.

Týmová kategorie se prováděla pouze na šiaidžó „A“. Rozhodčí se stupni 3. dan se také účastnili soutěže ve svých týmech. Týmová soutěž je pro všechny lákavá a asi nenajdeme nikoho komu by se kombinace taktických a technických dovedností nelíbila. I proto jsme viděli opravdu výborné zápasy, kdy ze sebe účastníci opravdu vydávali maxima. Zatím se nepodařilo nikomu držení trofeje obhájit. A tak se i letos kabutó dostalo do dalšího dódžó. Po opravdu velmi kvalitním a skvělém zápasu mezi finalisty Nozomi dódžó A a Šinbukan 1 vyšel vítězně právě Šinbukan. Kabutó se tak dostalo z Českých Budějovic do Prahy. Domácí tým Kensei s přízviskem Nobunaga skončil na 3. místě.

Rozhodčí hodnotili úroveň všech účastníků velmi pozitivně. Každý rok je vidět stále vyšší úroveň všech účastníků. Jsem proto rád, že iaidó soutěž taikai plní jednu z částí výuky v iaidó v cestě za zlepšováním se. Těším se, že se setkám se všemi příští rok znovu.

Děkuji všem co za námi přijeli. Velmi děkuji kolegům rozhodčím, kteří to v časově nabytém programu neměli jednoduché ani co to svých výkonů ani co do rozhodování opravdu vkalitních zápasů. Děkuji sponzorům. Medaile zajistil Sportovní klub policie Presidium Praha. Ceny pro vítěze zajistila firma Eliška Kynclová – Kensei, šití potřeb pro bojová umění.

Na závěr pak děkuji za organizaci a pomoc všem svým žákům a členům Kensei, včetně pomoci některých členů Nozomi.

Výsledky, fotogalerii a další informace najdete na stránkách Kensei iaidó taikai zde…

Tomáš Kyncl

Kensei IFacebook

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace