Koinobori (původním názvem Tango no sekku 端午の節句 ) připadá na 5. května každého roku. Dříve se slavil jen jako svátek chlapců, od roku 1948 se stal spíše Kodomo no hi, svátek dětí. Původní ráz oslavy chlapců i symbol stále přetrvává.
Tato tradice vznikla podle některých pramenů v 7. století (možná jako oslava vítězství nad Mongoly). Hlavní rozmach nastal v druhé polovině Edo (17. – 18. století. Po 2 světové válce se stal svátkem všech dětí, jako mladé nové krve Japonska, která bude silou k obnově národa zpustošeného válkou.
Tohoto dne se v každé rodině vyvěšují vlajky ve tvaru kaprů v mnoha podobách, v počtu podle toho, kolik má rodina synů. Dále se pořádá mnoho soutěží, různých akcí pod šírým nebem a hlavně u řek, kde kapři jsou.
Kapr je symbol silných a houževnatých mladých chlapců z dob samurajské slávy. Proč kapr? My známe spíše české kapry žijí v našich rybnících, jsou tak trochu líní a vychytralí, jsou to tak trochu rybniční vepři. Naproti tomu japonští kapři žijí převážně v řekách (nikdo je neloví k jídlu) a musejí často překonávat silný proud japonských řek a potoků. Tato jejich vytrvalost a houževnatost se stala vlastností potřebnou v raném chlapeckém věku a dnes vlastně ve věku všech dětí.