V dnešním článku bych rád ukázal, co má společného Koryu a Kovid, kromě toho, že se v českém podání vyslovují na K.
Kdo v dnešní době cvičí iaidó a zná svoje Koryu, má značnou výhodu. K(C)ovid nám zavřel tělocvičny a dojo, venku mrzne až praští, nebo nás příroda obdařuje jiným typem zimní plískanice. Jak můžeme cvičit? Dnes napíšu jak cvičím sám. Můžete se motivovat.
V naší MSR (Muso Shinden ryu), kompilaci několika starých škol je poměrně bohatá skladba sekcí kata , se kterými se vejdete „do obýváku“. Prostor který používám ke cvičení já má asi 2,5 x 2,5 m. Výška stropu je 2,2m. Cvičím po úhlopříčce tohoto prostoru. Na zemi je plovoucí podlaha.
V naší MSR najdeme úrovně Shoden, Chuden a Okuden, které odpovídají samostatným školám Omori-ryu, Hasegawa-Eishin-ryu a Hayashizuke-ryu. Kdo chce vědět víc, tak informace najdete zde na našem webu. Jak se ale tyto školy hodí pro cvičení v mnou zmíněném prostoru?
Omori-ryu: všechny kata kromě Jupponme – Koranto (Oikaze). Tu musím kvůli nízkému stropu vynechat.
Haegawa-Eishin-ryu: cvičit se dají všechny kata.
Hayashizuke-ryu: všechny kata sekce Suwari-waza,
Se všemi školami ve výše zmíněném provedení se do svého privátního minidojo vejdu. Při své výšce 190cm a meči délky 2,6 shaku mě výška stropu nutí udržovat nízký postoj. Tím posiluji nohy a nízké postoje mě dovolují cítit cvičení od boků. Malý prostor kolem mě vede ke zvýšení pocitu zanshinu a úspoře využívaného místa kolem mě. Dovoluje mi to více procítit skutečnost, jak blízko se soupeři v kata nacházejí. Jako dobrý výsledek vnímám například skutečnost, že jsem při cvičení naplno schopen vnímat jednotky centimetrů kolem sebe a vědět, že mi sek vyjde a netrefím si třeba tatami, nebo skříň. Další z progresivních věcí je i lehkost cvičení a chůze při kata. Sousedi tak mohou být v klidu a nevědí, co se nad nimi děje. Cvičení doma vede i k získání sebedisciplíny. Sám se chci přimět ke cvičení. Tak i vnímám větší radost a na cvičení se těším. Dále mi cvičení přináší hlubší poznání sebe sama a detailů i principů kata. Na svůj 6. dan v iaido jsem se vlastně připravoval zejména sám doma. Rok skoro každodenního ranního cvičení mě přivedlo k nové hloubce vhledu.
Jaký je tedy můj tréninkový plán?
Ranní cvičení začínám cca v 7:00. Ve středu v 7:45. Ranní cvičení realizuji většinou od úterý do čtvrtka, nebo pátku. Proto popíšu tréninky čísly. Podle toho, kolik vím že se mi podaří ranních tréninků kombinuji jejich skladbu. Podle potřeby zaměřuji jednotlivé tréninky na zlepšování určitých principů. Může to být: tai no shisei, kokoro gamae, te no uchi, ki ken tai no ichi, saya-biki/banare, kasso teki.
Trénink 1
Ráno: 2x každou kata Shoden + 1x každou kata Chuden. Délka cvičení 45m – 1h.
Odpoledne: Detailní cvičení Shoden. Délka cvičení cca 1,5h. Na závěr izostatické posilování břicho.
Trénink 2
Ráno: 2x každou kata Shoden + 1x každou kata Okuden. Délka cvičení 45m – 1h.
Odpoledne: Detailní cvičení Chuden. Délka cvičení cca 1,5h. Na závěr izostatické posilování břicho.
Trénink 3
Ráno: 1x každou kata Shoden, Chuden, Okuden. Délka cvičení cca 1,15h.
Odpoledne: Detailní cvičení Okuden. Délka cvičení cca 1,5h. Na závěr izostatické posilování břicho.
Trénink 4
Ráno: 2x každou kata Shoden, Chuden, Okuden. Délka cvičení cca 1,45h.
Odpolední trénink již nemám.
Víkend:
1x nebo 2x za víkend si dáme iaidó spolu s Pavlou a pak to je i Seitei-iai, díky cca 3m výšky stropu v jejím bytě. Délka cvičení cca 1,5h.
Doplňující tréninky:
Pouze s iaidó si nikdo rozhodně nevystačí. Jako doplňující trénink používám běh 6 – 10km. Dále v zimě běžky, cca 40km na jeden výjezd. Jízda na kole, kolem 40 – 60km na jeden výjezd. TRX nebo venkovní posilovna. Dále izostatické posilovaní cvičení na vnitřní svaly. Vše většinou o víkendu. V době zvyšování formy běhám přes oběd krátké tratě, cca 3 – 5km. Vše co dovoluje současná situace zavřených vnitřních prostor.
Tak jdeme do toho společně?