Název KENSEI (剣聖) vznikl původně jako označení naší malé rodinné firmy již v roce 1992. V tomto roce začala paní Eliška Kynclová šít na míru oblečení pro japonská bojová umění. Konkrétně šlo o karate-gi, iaido-gi, kendo-gi, hakamy, obi a mnoho dalších potřeb. Tato výroba trvá dodnes a jako výraz rozšíření „tradice“ jsme tímto jménem pojmenovali i dódžó.
Kensei je jméno, kterým byl občas neoficiálně nazýván legendární válečník Mijamoto Musaši. Skládá se ze dvou znaků: 剣 – tsuguri (meč) a 聖 kami / sei (božstvo), doslovný překlad tedy zní „svatý meč“ nebo „meč bohů“. V přeneseném významu však znamená kensei stav dokonalosti, kterého nikdy nelze dosáhnout. Přesto nás vnitřní touha po zdokonalení se vede k pokusům se tohoto cíle alespoň dotknout. Tato věčná touha nás i přes pocit marnosti způsobený poznáním, že čím více se zdokonalujeme, tím více odhalujeme vlastní chyby a uvědomujeme si svou nedokonalost, žene neustále kupředu.
V minulosti se výraz kensei překládal i jako „svatá pěst“, kdy „ken“ měl podobný význam jako „te“ (ruka, pěst). Bylo několik mistrů Okinawa-te, pozdějšího karate, kteří se mohli pyšnit tímto přízviskem.
Pro příklad uvádíme seznam známých mistrů „Kensei“:
- Hattori Hanzó
- Higaonna Kanrjó
- Itó Ittósai Kagehisa
- Minamoto no Jošitsune
- Mijamoto Musaši
- Sasaki Kodžiro
- Tsukahara Bokuden
- Jagjú Hjógonosuke
- Jagjú Júbei Mitsujoši
- Sasaburó Takano
- Nakayama Hakudó (Hiromiči)
- Goro Saimura
- Močida Moriji
Znak našeho dódžó, mon, pomohl navrhnout můj iaidó sempaj, pan Radek Lanc, který v současnosti již mnoho let žije a studuje v Japonsku. Mon představuje tradiční symbol třech vzdušných vírů a v Japonsku je podobný symbol k vidění na okrajových střešních taškách svatyň. Má více významů. Může znamenat triádu Buddha-Dharma-Sangha, trojjedinost lidské bytosti nebo dualitu lidského myšlení a aspekt jednoty.
Do roku 1868 (reforma Meidži) byl mon dědičným symbolem každého samurajského rodu či klanu. V dnešní době používá mon v Japonsku již neoficiálně většina tradičně zaměřených rodin a dódžó.